The Home of Affordable Motorsport

Since 1939

Birkett Ticket Banner

Birkett Six-Hour Relay

31/08/1951

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: VSCC Bentleys
Major J.H. Bailey (Bentley 3-Litre), J. A. Williamson (Bentley 4.5-Litre), D.J.R. Chapman (Bentley 4.5-Litre), H. Orr-Ewing (Bentley 4.5-Litre), R.H.B. Mason (Bentley 4.5-Litre), C.B.H. Bradshaw (Bentley 4.5-Litre)
Scratch Winner: X120 Team
J. H. Elt (Jaguar XK120), C.P. Hazlehurst (Jaguar XK120), E.M.P. Harvard (Jaguar XK120), C. Heath (Jaguar XK120), W. A. Jacobs (Jaguar XK120)

30/08/1952

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Singer Owner’s Club
D. Eyre (Singer Le Mans Replica) / P.A. Bayley (Singer Le Mans) / J. Tilling (Singer)
Scratch Winner: Individual XKs
C.P. Hazlehurst (Jaguar XK120), C.J. Toomer (Jaguar XK120), D.T. Russell (Jaguar XK120), P. Blond (Jaguar XK120), A. Clarke (Jaguar XK120), M.W. Head (Jaguar XK120)

29/08/1953

Venue: Silverstone (2.5 miles)
Handicap Winner: King’s M.G.s
J.H. King (HRG), M.D. King (MG TD), C. Shore (MG TC)
Scratch Winner: Allard J2 Team

28/08/1954

Venue: Silverstone (2.5 miles)
Handicap Winner: Singer Team
K. McDowell (Singer Special), A. Whittaker (Singer HRG), A.R. Linton (Singer Le Mans), P. Bailey (Singer Le Mans), J.J. Whitmarsh (Singer Le Mans)
Scratch Winner: Jaguar C-Type Team
D.C Truman (Jaguar C-Type), M. Connell (Jaguar C-Type), J. Hogg (Jaguar C-Type), B. Baxter (Jaguar C-Type), J.A. Keeling (Jaguar C-Type), P.A. Everard (Aston Martin DB3S)

09/07/1955

Venue: Silverstone (2.5 miles)
Handicap Winner: Tinlids Team
E.J.B Mitchell (Ford Anglia), I. Walker (Ford Prefect), N. Campbell-Blair (VW Beetle), P.R Easton (Fiat 1100)
Scratch Winner: Scratch Team
E. Protheroe (Jaguar C-Type), Hon. P. Lindsay (HWM Alta), K.W. Eaton (Lister Bristol)

18/08/1956

Venue: Silverstone (2.5 miles)
Handicap Winner: MG Magnette Team
H. Rumsey (MG Magnette), M. Edmondson (MG Magnette), J. Waller (MG Magnette), A. Foster (MG Magnette), P. Clarke (MG Magnette)
Scratch Winner: Club Lotus
I.W.R. Martin (Lotus XI), D. Parker (Lotus XI), P. Ashdown (Lotus IX), G.B.Hewitt (Lotus IX), W.H. Ellis (Lotus XI), M. Zervudachi (Lotus XI), A.T. Bik (Lotus XI)

17/08/1957

Venue: Silverstone (2.5 miles)
Handicap Winner: The Individualists
B.J. Cox (Elva MG), L.R. Moore (Riley Special), K. Brierley (Jowett Jupiter), H. Cocker (Austin A40 Special), R.W. Wickson (Buckler 90), K. Vernon (Morgan Special)
Scratch Winner: ?

16/08/1958

Venue: Silverstone (2.5 miles)
Handicap Winner: Speedwell Stable
J. Sprinzel (Austin A35) / G. Hill (Austin A35) / L. Adams (Austin A35) / G.F. Hulbert (Austin A35)
Scratch Winner: Innes Ireland Stable

28/08/1959

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Morgan Plus Four Team
A.G.W. Belcher (Morgan +4), A.J. Blair (Morgan +4), R.E. Meredith (Morgan +4), P.H.G. Morgan (Morgan +4), W.A.G Goodall (Morgan +4), C.J. Lawrence (Morgan +4)
Scratch Winner: Jaguar Driver’s Club Team

13/08/1960

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Tornados
A. Bunce (Tornado Typhoon), W.G.G Woodhouse (Tornado Tempest & Tornado Typhoon), E.A. Martin (Tornado Thunderbolt & Tornado Typhoon)
Scratch Winner: ?

12/08/1961

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Team Sebring
J. Sprinzel (Austin Healey Sebring Sprite), C. Williams (Austin Healey Sebring Sprite), D. Wilson-Spratt (Austin Healey Sebring Sprite), D. Siegle-Morris (Austin Healey Sebring Sprite), P. Jackson (Austin Healey Sebring Sprite), I. Walker (Austin Healey Sebring Sprite)
Scratch Winner: Fury Team

11/08/1962

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Jaguar Driver’s Club 'B' Team
D. Smith (Jaguar XK150), E. Brown (Jaguar XK120), R. Wrottesley (Lister Jaguar), L. Fowler (Jaguar XK120), P. Wood (Jaguar MkII), P. Woodroffe (Jaguar MkII)
Scratch Winner: ?

10/08/1963

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Tornado Talismans
B.J. Sherwood (Tornado Talisman), E.W. Bunce (Tornado Talisman), M.J. Dell (Tornado Talisman), P. Graham (Tornado Talisman), R.F. North (Tornado Talisman).
Scratch Winner: ?

08/08/1964

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Hagley Minis
C. Schirle (Mini Cooper S), P. Tempest (Mini Cooper S), S.P. Neal (Mini Cooper S), N.W. Parrish (Mini Cooper), Mrs M. Taylor (Mini Cooper S)
Scratch Winner: ?

07/08/1965

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Western Centre 750’s
S. Goldthorpe (Austin 7 Ulster), J.M. Cotton (Austin Special), I.A. Bates (Austin Special), B. Clayton (Austin Special), N.C. Bennett (Austin Special), R. Sadler (Austin Special), E.G. Vallender (Austin Special), C. Bishop (Austin Special)
Scratch Winner: ?

06/08/1966

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Scottish Rootes
A. Robertson (Nathan Imp), Graham Birrell (Singer Chamois), Gerry Birrell (Singer Chamois), Anthony Charnell (Hillman Imp)
Scratch Winner: GT Mixture
B. Field (Lotus 23B), B.J. Sherwood (Lotus Elan), E.W. Bunce (Tornado Talisman), A. Milburn (Lotus Elan), J. Northcroft (Morgan), P.D. Beaver (Lotus Elan)

05/08/1967

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Austin Healey Club Sprites
D.G.D. Lucas (Austin Healey Sprite), J. Elvers (Austin Healey Sprite), A. Woode (Austin Healey Sprite), A. Appleby (Austin Healey Sprite), A. Daykin (Austin Healey Sprite).
Scratch Winner: BARC North Thames Centre
R. Adlam (Lotus Elan), M. Fallek (Lotus Elan), J. Nicholson (Lotus Elan), C. Brook (Lotus 7)

03/08/1968

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Nottingham Sports Car Club
R. Brightman (U2 Mk 4A), T. Wombwell (Lotus 7), J. Buxton (Chevron), J. Moulds (Lotus 7), D.A.T. Rees (Chevron), D. Hulme (Chevron)
Scratch Winner: ?

09/08/1969

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Viva Driver’s Club
G. Marshall (Vauxhall Viva GT), J.N. Lawrence (Vauxhall Viva SL90), R.J. Beaumont (Vauxhall Viva GT), C.J.M. Coburn (Vauxhall Viva GT), P. Garratt (Vauxhall Viva GT), E. Heasell (Vauxhall Viva GT)
Scratch Winner: Windsor Car Club
E. Bunce (Lotus 47), K.G. Bates (Lotus 47), V. Talfourd-Cook (Ginetta G12), C. Maltin (Porsche 911 & Porsche 356B)

08/08/1970

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Aston Martin Jubilee Team
T. Leake (Aston Martin DB4 GT Zagato), Nick Cussons (Aston Martin DB4 GT Zagato), E.F. Miller (Aston Martin DB4 GT), W.C. Butcher (Aston Martin DB4 GT Zagato)
Scratch Winner: Modsports Spridgets
L. Thorne (Austin Healey Sprite), A. Belcher (Austin Healey Sprite), J. Dale (MG Midget), C. Ivey (MG Midget)

15/08/1971

Venue: Thruxton Circuit (2.356 miles)
Handicap Winner: Alfa Romeo Team
K. Davies (Alfa Romeo Guilietta SS), G.L. Thomas (Alfa Romeo Guilia Super), J.M. Dooley (Alfa Romeo Guilia Ti), R.A. Pilkington (Alfa Romeo TZ)
Scratch Winner: ARK Racing
J. Banks (Arksprite), C. Smith (Arksprite), F. Boothby (Lotus 17)

13/08/1972

Venue: Thruxton Circuit (2.356 miles)
Handicap Winner: Porsche Club GB Team
N. Carey (Porsche 911), W.S. Hare (Porsche 911T), E.W. Studer (Porsche Speedster), E.R. Valentine (Porsche 356), J.A. da Lucas (Porsche 356), N. Faure (Porsche 356)
Scratch Winner: Team Chevron
I. Harrower (Chevron B8), T. Goss (Chevron B8 Spyder), J. Bell (Chevron B8), K. Grant (Chevron B8), F. Boothby (Chevron B8 Spyder), C. Appleby (Chevron B8 Spyder)

29/09/1973

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Morgan Libre Grinders
A. Brocklebank (Morgan +4), M. Hayward (Morgan +4), R. Ingham-Hurst (Coldwell GT), W. Hopkins (Morgan +8), R. Wells (Coldwell GT), N. Sill (Morgan +4)
Scratch Winner: Team Chevron
I. Harrower (Chevron B19), T. Goss (Chevron B5), J. Bell (Chevron B19), T. Spashett (Chevron B8), F. Boothby (Chevron B5), J. Sumner (Chevron B6)

20/07/1974

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Team Ginetta
J. Ward (Ginetta G15S), J. Champion (Ginetta G15), Leigh Davis (Ginetta G4), B. Halladay (Ginetta G15), G. Lilwall (Ginetta G4), B. Woode (Ginetta G15)
Scratch Winner: Clubmans Supersports Register
P. Evans (Lotus 7X), S. Marler (Gryphon C73), T. Cockerell (Mallock U2 Mk11B), A. White (Mallock U2 Mk11B), M. Jackson (Mallock U2 Mk14), A. Marler (Gryphon C73)

17/05/1975

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Squadra Alfa 96
I. Marshall (Alfasud Ti), P. Hilliard (Alfasud Ti), J. Dooley (Alfasud Ti), P. Stokeley (Alfasud Ti), L. Bertorelli (Alfasud Ti), S. Palmer (Alfasud Ti)
Scratch Winner: Champagne Charlies
G. Lambert (Mallock U2 Mk14B), R. McNab (Gryphon), J. Holroyd (Mallock U2 Mk16), D. Pattle (Mallock U2 MK14), K. Shipley (Mallock U2 Mk11B), R. Edge (Mallock U2 Mk7) 

17/07/1976

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Coopers Oils Clubmans
I. Chapman (Mallock U2), D. Cressey (Mallock U2), R. Edge (Mallock U2)
Scratch Winner: Tricentrol Cars Ltd (Dunstable) Clubmans Super Sports
R. Groombridge (Mallock U2 Mk16), S. Glass (Gryphon), S. Marler (Gryphon), A. White (Mallock U2 Mk16), T. Norton (Gryphon)

08/10/1977

Venue: Donington Park Circuit (1.957 miles)
Handicap Winner: The Allen Crankshaft Team
P. Kitchen (Alfasud Ti), P. Baldwin (Austin Mini), J. Walton (Fiat X1/9), G.  Thomas (VW Golf)
Scratch Winner: The Porsche Superstars
C. Ivey (Porsche Carrera RS), T. Wingrove (Porsche Carrera), J. Cooper (Porsche Carrera RS), P. Lovett (Porsche 910)

07/10/1978

Venue: Donington Park Circuit (1.957 miles)
Handicap Winner: Anglemog Saxons
T. Garland (Morgan), J. Milbank (Morgan 4/4), B. Chaplin (Morgan 4/4), M. Duncan (Morgan 4/4), D. Saunter (Morgan +8), P. Evans (Morgan +4)
Scratch Winner: Porsche Club (GB) 911 Team
T. Wingrove (Porsche Carrera), M. Dorrington-Niblett (Porsche Carrera), P. Lovett (Porsche 911 RSR), P. Edwards (Porsche Carrera RS), A. Yates-Smith (Porsche 911S), B. Robinson (Porsche Carrera)

07/10/1979

Venue: Donington Park Circuit (1.957 miles)
Handicap Winner: 750 Formula Team
T. Marsden (Time Mk3B), M. Whatley (DNC Mk5), J. Giles (JGS Mk5B), P. Giles (JGS Mk5B), G. Randall (Wessex), T. Green (Time Mk4), P. Stone (Centaur Mk16)
Scratch Winner: Porsche Club (GB) 911 Team
J. Locke (Porsche 911 SC), M. Dorrington-Niblett (Porsche 934), R. Cleare (Porsche 911S), P. Edwards (Porsche 934), A. Yates-Smith (Porsche 911 SC), B. Robinson (Porsche 934), J. Sadler (Porsche 911)

18/10/1980

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Team Feedback
G. Bovet-White (Aston Ford), D. Uprichard (Triumph TR3), A.W. Langman (Jaguar E-Type), A.D. Mitchell (Aston Martin DB4), Bill Cowling (Lotus Talbot), T. Searson (HRG), D. Pearsall (Aston Martin DB2/4)
Scratch Winner: Wood Treatment Team Chevron
V. Malkie (Chevron B19 & Chevron B1), S. Phillips (Chevron B16), A. Eisner (Chevron B8), H. Bashford (Chevron B1), P. Grant (Chevron B8), J. Heath (Chevron B8)

31/10/1981

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Wilcox Motoring Services MG Car Club Team
J. Hewitt (MGB), M. Richardson (MGB), N. Marriner (MGB), B. Luff (MGB), C. Buchanan (MGB)
Scratch Winner: Porsche Club
J. Sadler (Porsche 911), P. Edwards (Porsche Carrera), B. Robinson (Porsche Carrera), R. Cleare (Porsche 934), G. Styring (Porsche 911)

31/10/1982

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Team Aston Martin Post War
P. Foden (Aston Martin DB5), D. Heynes (Aston Martin DB4), P. Millward (Lola Aston Martin), R. Taft (Aston Martin DB5), D. Prater (Aston Martin V8)
Scratch Winner: Apollo Racewear Team Chevron
A. Eisner (Chevron B16), R. Bellm (Chevron B8), R. Dodkins (Chevron B16), R. Morgan (Chevron), T. Gordon (Chevron B16), P. Grant (Chevron B8), V. Malkie (Chevron)

08/10/1983

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Thoroughbred & Classic Cars Team Super 7
T. Dron (Caterham Super 7), J. Coulter (Caterham Super 7), C. Roberts (Caterham Super 7), R. Price (Caterham 7), G. White (Caterham Super 7)
Scratch Winner: Apollo Racewear Team
A. Eisner (Chevron B8), R. Bellm (Chevron B19), R. Dodkins (Chevron B8), R. Long (Royale 2000SM), T. Gordon (Chevron B19), J. Piper (Martin BM8)

13/10/1984

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Bentley Driver’s Club
M.J. Trentham (Bentley Mk6), L.M. Granville-Mathers (Bentley Mk6 Special), R. Bradley (Bentley Mk6), I. Bentall (Bentley 4.5 Litre), M. Brewer (Bentley Mk6 Special)
Scratch Winner: Wood Treatment Team Chevron
R. Bellm (Chevron B19), R. Dodkins (Chevron B8), P. Grant (Chevron B16), D. Cressy (Chevron B8), D. Prater (Chevron B8), A. Eisner (Chevron B8)

26/10/1985

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Apollo Racewear Team Chevron
A. Eisner (Chevron B8), P. Grant (Chevron B16), D. Cressy (Chevron B8), B. Taylor (Chevron B16), S. Marler (Chevron B8), C. Pool (Chevron B16), D. Beckett (Nerus)
Scratch Winner: Porsche Club (GB) Teutonic Tailwaggers
J. Sadler (Porsche 911 Turbo), J. Greasley (Porsche 935 K3), M. Sherlock (Porsche 911), B. Robinson (Porsche 935 K3), P. Edwards (Porsche Carrera RSR), J. Piper (Porsche 930)

18/10/1986

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Handicap Winner: Tunbridge Wells Centre Austin 7s
A. Spence (Austin 7 Sports), V. Leek (Austin 7 Ulster), T. Myall (Austin 7 Pigsty Special), N. Lacey-Hulbert (Austin 7 Speedex), D. Rees (Austin 7 Special), A. McBeath (Austin 7 Special)
Scratch Winner: Team Chevron
T. Harvey (Chevron B8), A. Marler (Chevron B8), R. Dodkins (Chevron B6), R. Budge (Chevron B16), P. Phaelan (Chevron B8), P. Alexander (Chevron B8)

17/10/1987

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Shaw Builder’s Team Turner
G. Sizzey (Turner Mk3), T. Broom (Turner Mk1), R. Knight (Turner Mk2), B. Mayfield (Turner Mk3)
Scratch Winner: BF Goodrich 3.9 Steps Team
G. Bryant (Morgan +8), R. Wells (Morgan +8), T. Morgan (Morgan +8), D. Raeside (Morgan +8), P. Garland (Morgan +8)
 

31/10/1987

Venue: Silverstone Club Circuit (1.608 miles)
Cancelled due to poor weather conditions.

22/10/1988

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Team Forwell Design
N.James, B. Light, L. Noble, T. Marlow, J. Newbold
Scratch Winner: Porsche Players
M. Youles (Porsche 911 SC), M. Sledmore (Porsche 911 SC), J. Greasley (Porsche 935 K3), G. Hudson (Porsche Carrera RSR), N. McRoberts (Porsche Carrera RSR)

29/10/1988

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: BF Goodrich Team Morganeers
R. Wells (Morgan +8), P. Garland (Morgan +8), G. Bryant (Morgan +8), D. Raeside (Morgan +8)
Scratch Winner: Phoenix Challengers / MGCC Anglia / Carstick UK Ltd
J. Gardam (Austin Healey Sprite), D. Ecob (MG Midget), A. Meadows (MG Midget), S. Musk (MGC GT), K. Errington (MGB), J. Binczyk (Austin Healey Sprite)

01/10/1989

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Snow White & The Seven Dwarfs
D. Broadway (Honda CRX), A. Windebank (Lotus 7), R. Dixon (Lotus Elan), J. Southall (Lotus Cortina), P. Lowndes (Caterham 7), C. Davies (Caterham 7)
Scratch Winner: NBR Porsche Team
G.Hudson (Porsche Carrera RSR), J. Goate (Porsche 935 K3), N. McRoberts (Porsche Carrera), J. Piper (Porsche 930), C. Wedgewood (Porsche Carrera RSR), M. Holland (Porsche Carrera)

06/10/1990

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Team Piglet
C. Martin (Honda S800), I. Hore (Honda S800), M. Anderson (Honda S800), S. Hutchinson (Honda S800), M. Best (Honda S800)
Scratch Winner: Team Forwell
N. James (Ultima Shapecraft), P. Curtis (Dax Tojero), M. Harrison (Noble 23), B. Light (Ultima Mk3)

12/10/1991

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Anglian Wanglers
P. Trewren (Ginetta G4), M. Dearnley (Morgan), D. Watson (Morgan), J. Milbank (Morgan), B. Cook (Ginetta G4), C. Ridley (Caterham 7)
Scratch Winner: Clubmans Vauxhall Sport
P. Wilkinson (Mallock Mk29), T. Commander (Phantom AQ91), J. Simpson (Vision V91), C. Bailey (Mallock Mk28), G. Binns (Mallock Mk28), J. Watson (Mallock Mk28)

14/11/1992

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Beetle-Mania
M.Saines (VW Beetle), D. Alderson (VW Beetle), R. Welsh (VW Beetle), L. Goble (VW Beetle), C. Wells (VW Beetle)
Scratch Winner: Bolton’s Best
D. Walton (Caterham 7), S. Duerden (Caterham 7), G. Parry (Caterham 7), G. Morris (Caterham 7)

31/10/1993

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Team Jaguar E
A. Lloyd (Jaguar E-Type), P. Bennett (Jaguar E-Type), H. Cooke (Jaguar E-Type), N. Randall (Jaguar E-Type), R. Seymour (Jaguar E-Type), E. Stansfield (Jaguar E-Type)
Scratch Winner: Beecroft’s Bolton Birketeers
D. Walton (Caterham 7), G. Parry (Caterham 7), M. Smith (Caterham 7), A. Rae (Caterham 7), B. Edwards (Caterham 7)

30/10/1994

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Team Eurotech
J. Barker (Porsche 968CS), N. Cremin (Porsche 911 Carrera), D. Utten (Porsche 911 Carrera), G. Webb (Porsche 911 Carrera), M. Hyde (Caterham 7)
Scratch Winner: Beecroft’s Hat-Trick Heroes
D. Walton (Caterham 7), P. Milligan (Caterham 7), M. Smith (Caterham 7), A. Rae (Caterham 7), T. Lanfranchi (Caterham 7)

28/10/1995

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: ACRA All American All Stars
C. Artus (Ford Mustang), C. Mallard (Boss Mustang), J. Harrison (Mercury Cougar), R. Avis (Shelby GT350), B. Chodosh (Chevrolet Corvette), K. Kivlochan (Shelby GT350)
Scratch Winner: Tangent Motorsport
J. McDougall (Caterham 7), P. Matthews (Caterham 7), G. Tromans (Caterham 7), C. Richards (Caterham 7), T. Clarkson (Caterham 7), D. Walton (Caterham 7)

26/10/1996

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: The Hart Attacks
B. Webb (Mallock Mk23), H. Payne (Mallock Mk28), J. Foley (Mallock Mk18/20), C. Hart (Mallock Mk16), G. Eagling (Mallock Mk20/21), P. Richings (Mallock Mk27)
Scratch Winner: Pullers and Pushers
J. Harrison (Mallock Mk29), P. Weaver (Mallock Mk32), M. Evans (Mallock Mk31), N. Riddiford (Mallock Mk32), R. Mallock (Mallock Mk30)

25/10/1997

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: In Hock Hatches
J. Frost (Suzuki Swift GTi), T. Broom (Rover Metro GTi), T. Foxon (Citroen AX GT), R. Lott (Citroen AX GT), D. Garthwaite (Rover Metro GTi)
Scratch Winner: Ancaster Kart Racing
L. Johnson (Shrike P15), D. Pegley (Lola T86/90), R. Russell (Shrike P15), C. Feyerabend (Lola T90)

24/10/1998

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Baa-Ram-Ewe
R. Hills (Porsche 924), M. Edwards (Porsche 924), N. Adams (Porsche 968), S. Parkin (Porsche 968), G. Rixon (Porsche 924)
Scratch Winner: LM Allstars
C. Lord (LM 3000 Coupe), N. James (LM 3000 Coupe), P. Armour (LM 3000 Coupe), M. Harrison (LM 3000 Coupe)

31/10/1998

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Team Longneck
D. Smithies (Austin Healey 3000), C. Clarkson (Austin Healey 3000), T. Williams (Austin Healey 3000), E. Woolley (Austin Healey 3000)
Scratch Winner: Goldarts
D. Newman (Caterham 7), P. Harvey (Caterham 7), L. Harasyn (Caterham 7), M. Jones (Caterham 7)

24/10/1999

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Plus Four Pluses
M. Taylerson (Morgan +4), J. Clarke (Morgan +4), B. Sumner (Morgan +4), J. Bellinger (Morgan 4/4), C. Dady ((Morgan +4), T. Howard (Morgan +4)
Scratch Winner: The Hart Attacks
C. Hart (Mallock Mk16), J. Foley (Mallock Mk16), P. Richings (Mallock Mk27). H. Payne (Mallock Mk28), P. Freeman (Ardmore FR95B), M. Pye (Mallock Mk23)

28/10/2000

Venue: Snetterton Circuit (1.917 miles)
Handicap Winner: Chain Gang
P. Cobb (Frazer Nash Boulogne), J. Cobb (Frazer Nash Supersports), B. White (Frazer Nash TT Replica), S. Roberts (Frazer Nash Supersports), C. Chilcott (Frazer Nash Supersports), P. Champion (Frazer Nash Supersports)
Scratch Winner: Extremely Radical Racers
R. Oldershaw Jnr (Radical Prosport), R. Oldershaw Senior (Radical Prosport), D. Tinn (Radical Prosport), A. Middleton (Radical Prosport), Steven Woodcock (Radical Prosport), Stuart Woodcock (Radical Prosport)

26/10/2001

Venue: Silverstone National Circuit (1.639 miles)
Handicap Winner: Morgans For Fun
S. Orebi-Gann (Morgan +8), J. Paterson (Morgan +8), P. Burry (Morgan +8), M. Lindsay (Morgan +8), J. Bellenger (Morgan +8), K. Laidlaw (Morgan +8)
Scratch Winner: The Hart Attacks
C. Woodward (Mallock Mk23), P. Richings (Mallock Mk27), P. Freeman (Ardmore FR85B), H. Payne (Mallock Mk28), D. Eagling (Mallock Mk27), G. Eagling (Mallock Mk27)

26/10/2002

Venue: Silverstone National Circuit (1.639 miles)
Handicap Winner: Royal Purple Oils Healeys
B. Pepper (Austin Healey 3000), C. Clarkson (Austin Healey 3000), D. Smithies (Austin Healey 3000), R. Smith (Austin Healey 3000), E. Woolley (Austin Healey 3000)
Scratch Winner: Woody’s Wonders
J. Woodward (Lola T86/90), M. Fry (Brytec Bullet), S. Maurer (Nemesis), D. Pegley (Lola T86/90), R. Mayers (Radical Prosport)

24/10/2003

Venue: Silverstone National Circuit (1.639 miles)
Handicap Winner: Ecurie Safety Fast
O. Bryant (MGB), R. Gee (MGB), A. Ross-Jones (MGB), T. Smith (MGB), S. Skinner (MGB), R. Watt (MGB)
Scratch Winner: Glenn Racing
B. Simpson (Radical SR3), M. Simpson (Radical SR3), J. Taylor (Radical Prosport), S. Hopkins (Radical Prosport), S. Leighton (Radical Prosport)

30/10/2004

Venue: Silverstone National Circuit (1.639 miles)
Handicap Winner: Goldarts
D. Newman (Caterham 7), J. Schneider (Caterham 7), C. Richards (Caterham 7), D. Know (Caterham 7)
Scratch Winner: Glenn Racing
J. Taylor (Radical Prosport), S. Leighton (Radical Prosport), S. Hopkins (Radical Prosport), R. Gomes (Radical Prosport), B. Simpson (Radical SR3), M. Simpson (Radical SR3)

29/10/2005

Venue: Silverstone National Circuit (1.639 miles)
Handicap Winner: The Four DBL's
T. Smith (MGB), J. Cottingham (MGB), M. Johnson (MGB), B. Luff (MGB)
Scratch Winner: Goldarts
D. Newman (Caterham 7), J. Schneider (Caterham 7), S. Harris (Caterham 7), G. Booth (Caterham 7)

28/10/2006

Venue: Silverstone National Circuit (1.639 miles)
Handicap Winner: Ecurie Porumphorganda
K. Davies (Porsche 924), J. Gammage (Honda Accord), J. Henderson (Triumph TR6), P. Aslett (Porsche 911E), R. Thorne (Morgan +4), M. Hammond (Honda Accord)
Scratch Winner: Goldarts
D. Newman (Caterham 7), S. Harris (Caterham 7), G. Booth (Caterham 7), J. Schneider (Caterham 7)

27/10/2007

Venue: Silverstone National Circuit (1.639 miles)
Handicap Winner: RAFMSA Team Flywheel
I. Fletcher (Fletcher Hornet), M. Astley (RAM D-Type), S. Hutchinson (MG Midget), D. Berris (Westfield V8), P. Martin-Jones (Renault Megane)
Scratch Winner: Goldarts
D. Newman (Caterham 7), S. Harris (Caterham 7), J. Schneider (Caterham 7), P. Gormeley (Caterham 7)

25/10/2008

Venue: Silverstone International Circuit (2.240 miles)
Handicap Winner: RAFMSA Help For Heroes
B. Watson (Locoblade), G. Nutley (Reliant Scimitar), J. Lappin (Rover Metro GTi), S. Platts (Singer Chamois), S. Wing (Peugeot 205 GTi), J. Holmes (Rover Metro GTi)
Scratch Winner: The Hart Attacks
C. Hart (Mallock Mk18), B. Webb (Mallock Mk23), M. Evans (Mallock Mk20), J. Champkin (Phantom), M. Hayward (Mallock Mk27)

24/10/2009

Venue: Silverstone International Circuit (2.240 miles)
Handicap Winner: The Six Potters
G. Hill (Jaguar XJ6), C. Boon (Jaguar XJR), D. Bye (Jaguar XJ6), P. Dorlin (Jaguar XJ6), M. Skelton (Jaguar XJ6), R. Dorlin (Jaguar XJ6)
Scratch Winner: Geoff Steel Racing
J. Martin (BMW E46 M3), M. Symons (BMW GTR V8), K. Webster (BMW E36 M3), P. Moulsdale (BMW E46 M3)

24/10/2010

Venue: Silverstone 'Bridge' GP Circuit (3.164 miles)
Handicap Winner: OX4R
G. Bristow (Mini Cooper S), C. Oakman (Mini Cooper JCW), J. Loukes (Mini Cooper S), S. Liquorish (Mitsubishi Lancer Evo X), M. Harrison (Mitsubishi Lancer Evo IX)
Scratch Winner: Nearly Six Sevens
P. Ratcliff (Caterham 7), K. Williams (Caterham 7), C. Porritt (Caterham 7), K. Dunn (Caterham 7)

29/10/2011

Venue: Silverstone 'Historic' GP Circuit (3.661 miles)
Handicap Winner: RAFMSA Team Flywheel
I. Fletcher (Fletcher Hornet), D. Berris (Westfield V8), C. Slator (Peugeot 306 GTi), D. Howe (VW Golf GTi), E. Fuller (Tiger Super 6)
Scratch Winner: IVOLT / Radical
M. Allos (Radical SR8), M. Smithson (Radical SR3), P. Abbot (Radical SR3)

27/10/2012

Venue: Silverstone 'Historic' GP Circuit (3.661 miles)
Handicap Winner: Dirty Half Dozen
D. Cassar (Proton Satria), S. Cassar (Proton Satria), G. Barlow (Proton Coupe), A. Collins (Renault Clio), A. Yearley (Proton Coupe), A. Hughes (Vauxhall Astra GTE)
Scratch Winner: Team OBR
M. Burton (Saker GT), P. Rose (Saker GT), G. Pattle (Saker GT), G. Booth (Caterham 7), E. O’Brien (Saker GT)

31/10/2013

Venue: Silverstone 'Historic' GP Circuit (3.661 miles)
Handicap Winner: Regency / TBR Racing
T. Bell (Citroen Saxo VTR), L. Deegan (Citroen Saxo VTR), N. Saunders (Citroen Saxo VTR), S. Deegan (Citroen Saxo VTR)
Scratch Winner: The Third Radicals
A. Bailey (Radical SR3), O. Cox (Radical SR4), D. Carter (Radical PR6), C. Harvey-Kelly (Radical SR3), L. Bailey (Radical SR3)

27/10/2014

Venue: Silverstone 'Historic' GP Circuit (3.661 miles)
Handicap Winner: Six Signatures
J. Needham (Caterham 7), J. Toshack (Caterham 7), K. Brady (Caterham 7), S. Horgan (Caterham 7), D. Rowe (Caterham 7)
Scratch Winner: The Winning Radicals
A. Bailey (Radical SR3), D. Carter (Radical PR6), B. Murphy (Radical SR3), L. Bailey (Radical SR3), J. Macleod (Radical SR3)

24/10/2015

Venue: Silverstone 'Historic' GP Circuit (3.661 miles)
Handicap Winner: Team Owens
W. Schryver (Honda Civic Type-R), S. Laidlaw (Honda Civic Type-R), C. Swift (Honda Civic Type-R), E. Owens (Honda Civic Type-R)
Scratch Winner: Inspires
T. Gray (Spire GT3), J. Cutmore (Spire GT3), R. Wise (Spire GT3), A. Boulton (Spire GT3)

22/10/2016

Venue: Silverstone 'Historic' GP Circuit (3.661 miles)
Handicap Winner: Carbon 8 Coupe Cup 'B'
W. Taylforth (Hyundai Coupe), A. Cursley (Hyundai Coupe), S. Miles (Hyundai Coupe)
Scratch Winner: We Don’t Like Second
A. Bailey (Radical SR3), D. Carter (Radical PR6), B. Murphy (Radical SR3), S. Garmston (Radical SR3), L. Bailey (Radical SR3)

28/10/2017

Venue: Silverstone 'Historic' GP Circuit (3.661 miles)
Handicap Winner: RAFMSA
C. Slator (Peugeot 306 GTi), D. Howe (VW Golf GTi), S. Lawson (BMW Compact), E. McKean (BMW 325i), D. Smith (Ford Fiesta)
Scratch Winner: Dobbers
B. Harvey (Radical SR3 RSX), J.Macleod (Radical (SR3 RSX), T. Harvey (Radical SR3 RSX)

27/10/2018

Venue: Silverstone GP Circuit (3.660 miles)
Handicap Winner: Red Rascal
C. Lovett (BMW E46 M3), R. Clarke (BMW E46 M3), K. Coleman (BMW E46 M3), K. Dengate (BMW E46 M3), J. Ingram (BMW E46 M3), R. Jones (BMW E46 M3)
Scratch Winner: Cupra Racing
C. Swift (Seat Cupra TCR), S. Deegan (Seat Cupra TCR), S. Lines (Seat Cupra TCR), L. Deegan (Seat Cupra TCR)

27/10/2019

Venue: Silverstone GP Circuit (3.660 miles)
Handicap Winner: The Three Amigos 2.0
P. Hinson (BMW Compact), D. Drinkwater (BMW Compact), A. Read (BMW Compact)
Scratch Winner: Breakell Racing Heroes
W. Eastwood (Radical SR3 RSX), C. Graham (Radical SR3 RSX), L. Bachetta (Radical SR3 RSX)

Close